مرد شماره یک مرکز تجارت جهانی در آسیا

PC210032
بازدید رئیس اتاق بازرگانی اسلوانی از مرکز تجارت جهانی فردوسی
نوامبر 25, 2016
تقدیر از مرکز تجارت فردوسی در شبکه 3
حضور مالک مرکز تجارت جهانى فردوسى در برنامه تجلیل از خیران شبکه3 صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
دسامبر 25, 2016
PC21003111

ابوالفضل کلایی، مدیرعامل و سازنده مرکز تجارت جهانی فردوسی، چهارشنبه شب با حضور در تحریریه روزنامه اقتصادی آسیا، با ایرج جمشیدی، سردبیر روزنامه آسیا دیدار و گفت‌وگو کرد.

محور اصلی گفت‌وگو بر تغییرات اخیر اقتصاد ایران و نقش مذاکرات بین‌المللی بر اقتصاد کلان داخلی متمرکز بود . در این ملاقات ،نقش مرکز تحارت جهانی فردوسی در فرایند اقتصاد ملی واکاوی شد که مشروح این دیدار در شماره‌های آینده روزنامه آسیا، منتشر می‌شود.

اما پیش از انتشار مشروح دیدار ، نگاهی می‌اندازیم به کارنامه حرفه‌ای ابوالفضل کلایی. اینکه او کیست و چه اولویت‌هایی را ذر صنعت ساختمان دنبال می‌کند.

ابوالفضل کلایی یکی از مدیران بزرگ  و توانا در صنعت ساختمان ایران است که با ابتکار و خلاقیت ،فضاهای تازه‌ای را در زمینه واحدهای مسکونی و تجاری ایجاد کرده است. ابوالفضل کلایی مدیر عامل و بنیانگذار شرکت ساختمانی ارتفاع گستران ساختمان و عضو ارشد انجمن انبوه‌سازان کشور است .

کلایی  در حوزه تولید انبوه مسکن در قالب شهرک‌های مسکونی – ویلایی، بلند مرتبه‌سازی و احداث مجتمع‌های تجاری اداری از تجارب ارزشمندی برخوردار است که استفاده  از روش‌ها و سیستم‌های کارآمد فنی مدیریتی در کنار توجه به رشد کمی و کیفی ساخت، موجب شده شرکت ساختمانی ارتفاع گستران ساختمان ، نقش بسزایی در پیشبرد اهداف بخش عمرانی در کشور داشته باشد.

شرکت ارتفاع گستران ساختمان با سابقه‌ای ۳۵ ساله در امر ساخت پروژه های مسکونی، تجاری و اداری در داخل و خارج کشور یکی از قطب‌های مهم در عرصه ساخت و ساز   به شمار می‌رود. کلایی با تجربه ارزشمند، مدیریت ساخت مجتمع‌ها و برج‌های بزرگی را در جهان و ایران  بر عهده  داشته  که از جمله آنها می‌توان به  مجتمع تجاری در شهر تجاری بارسلون اسپانیا ، برج ونوس در خیابان ملاصدرا،  مجتمع سحر  در ولنجک، شهرک افشین کلاردشت و… اشاره کرد .

اما بی‌تردید طراحی و ساخت مرکز تجارت جهانی فردوسی در قلب شهر تهران یک اتفاق بزرگ تجاری و اقتصادی  در ایران معاصر به شمار می‌رود .  کلایی با هوش و کیاست دریافته بود که  در پایتخت ایران و در میدان فردوسی می‌توان مرکزی را راه‌اندازی کرد که بخشی از اقتصاد ایران وابسته به آن است .

مرکز تجارت جهانی فردوسی، به عنوان اولین مرکز مبادلات مالی، بانکی و ارزی کشور در ۱۴ طبقه و زیربنای حدود یک صدهزار مترمربع  یکی از مراکز مهم تجاری ایران است. احداث بنای کم‌نظیر مرکز تجارت جهانی فردوسی، به‌ عنوان اولین مجتمع مدرن تجاری بین‌المللی با معماری کلاسیک و فاخر  با  نگاهی نو و مدرن در زمینه ساخت نمادهای اقتصادی در ایران با رعایت استانداردها و در حد و اندازه‌های بین‌المللی  یک اتفاق مهم تلقی می‌شود.

موقعیت دیپلماتیک خیابان فردوسی تهران و حسن شهرت آن در کنار ایجاد مرکزی با حضور برندهای معتبر مالی و بانکی کشور، قطعا سبب هم‌افزایی و رونق هر چه بیشتر این منطقه به عنوان مرکز و مرجع مبادلات ارزی کشور و محل مراجعه گردشگران خارجی برای  تبدیل ارزهای شان خواهد بود که این موضوع   از هم‌اکنون توجه کلیه نهادهای پولی و مالی فعال در بازار سرمایه را به نقش چشمگیر این مرکز جلب کرده است.

مرکز تجارت جهانی فردوسی  به همت  ابوالفضل کلایی یکی از مدیران توانای ایرانی  در ۷ هزار متر مربع زیربنا و ۱۴ طبقه احداث شده است.

این مجموعه دارای مشخصات زیر است :

۵ طبقه پارکینگ با ظرفیت ۱۲۰۰ واحد ، ۵ طبقه تجاری شامل ۳۸۸ واحد ، ۲ طبقه اداری شامل ۷۴ واحد در ۱۰ هزار متر مربع فضا ،  ۵ هزار متر مربع رستوران و فودکورت، سالن حراج و مجالس،  ۵ هزار متر مربع نمایشگاه دائمی طلا و جواهر ؛ ساعت ؛ سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی ، ۲ هزار متر مربع فضای ورزشی، لیفت بالابر برای اتومبیل در  کلیه طبقات مثبت و منفی ، ۱۰ لاین آسانسور  مسافربر با ظرفیت ۱۵ نفر ، ۲ لاین آسانسور پاناراما در ورودی‌ها، کارواش نانو؛ مرکز  خدمات خودرویی و فضای نصب خودپرداز برای بانک‌ها و موسسات به صورت ایمن.

صرافی‌ها یکی از ارکان اصلی و اثرگذار در مراکز تجارت جهانی در سراسر دنیا محسوب می‌شوند، جایی که بازرگانان با امنیت کامل بتوانند درآن مبادلات ارزی خود را انجام دهند. در مرکز تجارت جهانی فردوسی نیز با توجه به اینکه تمرکز صرافان تهران از دیرباز در خیابان فردوسی بوده، امکانات و خدمات ویژه ای در نظر گرفته شده تا صرافی‌ها بتوانند خدمات خود را با امنیت خاطر بیشتری ارائه کنند.

هم چنین مرکز تجارت جهانی فردوسی به عنوان اولین مرکز اقتصادی و تجاری و تخصصی تبادل ارز، سکه، طلا و جواهر و سنگ‌های قیمتی در کشور، اقدام به اختصاص یک طبقه تحت عنوان “بانک سنتر” با قابلیت استقرار بیش از ۳۷ بانک و موسسه مالی معتبر کشور برای تسریع مبادلات مالی مرتبط کرده است.

ابوالفضل کلایی در روزهایی که گروه‌های مختلف رقبا در صدد بودند به شکل‌های مختلف مانع از فعالیت حرفه‌ای او در احداث و راه‌اندازی مرکز تجارت جهانی فردوسی شوند ، توانست با ارایه مدارک و مستندات قانونی در برابر همه هجمه‌های رقابتی قرار گیرد و اثبات کند که مرکز تجارت جهانی فردوسی می‌تواند اتفاق مبارکی در بسترسازی تجارت داخلی و خارجی به شمار آید و فرایند بسیاری از مبادلات ارزی را تسهیل کند .

ابوالفضل کلایی با  دوراندیشی و خلاقیت ممتاز توانست در قلب تهران مرکزی   احداث کند که در نوع خود بی‌نظیر است. در  شرایطی که بسیاری از سازندگان متاسفانه به شبیه‌سازی روی می اورند او هم در معماری ساختمان  توانسته نمایی ایرانی   با حفظ  ارزش‌های ایران‌شهری احداث کند و هم در نوع کارکرد تجاری امکاناتی فراهم سازد تا  همه تاجران و فعالان اقتصادی  بتوانند در زیر یک سقف به نام “مرکز تجارت جهانی فردوسیگ گرد هم آیند و برای  رشد و توسعه ایران اسلامی فعالیت کنند .

دیدگاه ها بسته شده است